OK1KHL - Homepage OK1KHL - Homepage ČRK
 Dnešní datum: 20. 04. 2024  
"Holice 2024": 23.–24. 8.             
   
  Hlavní nabídka
Hlavní stránka
Fotografická galerie
Zajímavé odkazy
Ankety
Download
Zasílání novinek
Internetové fórum OK1KHL

Kontakty na OK1KHL

  Rubriky

  FotoGalerie
Holice 2007 - 27
setkání u starosty města Holice
zobrazení: 4376
známka: 0

<!-- I -->Zajímavosti

Zpět Radioamatéři při živelných pohromách

Vydáno dne 17. 05. 2008 (9659 přečtení)

Vysílací středisko
Radioamatéři, kteří se zajímají o amatérské vysílání se nejen zabývají svým koníčkem, ale jsou kdykoliv připraveni pomoci při katastrofách a živelných pohromách.


Zvláště v některých zemích je tento přínos radioamatérů velmi oceňován a činnost radioamatérů je podporována. Například u našich sousedů v Rakousku jsou radioamatéři začleněni do státního záchranného systému a společně s armádou a dalšími složkami pravidelně trénují nouzovou komunikaci. Podobně se však uplatňují amatéři kdekoliv na světě.

Antény

Ještě dnes si pamatujeme významnou roli, kterou sehráli radioamatéři v prvých hodinách záplav v roce 1997 na Moravě. Nezapomenutelná pak je role radioamatérů při zajišťování komunikace po tsunami roku 2004, kdy radioamatéři zabezpečili spojení při záchranných pracích na indických ostrovech Andamany a Nicobary, když normální telekomunikační sítě byly vyřazeny z provozu. Velkou podporu v tomto směru mají radioamatéři v U.S.A., kde jejich činnost hlavně v průběhu záchranných prací po tornádech je nenahraditelná.

Živelné pohromy a katastrofy si nevybírají jen určité oblasti na Zemi. Mohou nastat v libovolné oblasti. Toho si je vědoma mezinárodní radioamatérská organizace IARU (International Amateur Radio Union). Proto věnuje této problematice zvýšenou pozornost. Jen dobře procvičení operátoři, kteří vědí, jak mají postupovat, mohou v těchto situacích dobře sloužit veřejnosti. IARU organizuje simulované testy záchranných operací. Další činností v tomto směru je pak organizování celosvětových konferencí o nouzové radioamatérské komunikaci. Již čtvrtá taková konference – GAREC-2008 (Global Amateur Radio Emergency Communications Conference) se uskuteční ve dnech 26. a 27. června v německém Friedrichshafenu.

Pokud jde o simulované testy, poslední takový test se konal 3. května 2008 od 20,00 do 24,00 hod. Český radioklub, který je členem IARU, pověřil zajištěním účasti za Českou republiku v tomto „cvičení“ radioklub OK1KHL z Holic. V této době byla používána volací značka OL4HQ. Vzhledem k tomu, že potřeba zajištění nouzové komunikace může vzniknout kdekoliv, byly v té době zapojeny do provozu radioamatérské stanice na všech kontinentech. Účelem byla vzájemná výměna určených telegramů, které měly být následně reléovány (předány) hlavní stanici, která se nacházela ve Finsku. Provoz byl zajišťován nejen fonicky, ale některé stanice využívaly i digitální typy provozu, kde se signály zpracovávají pomocí počítače, a také pomocí uzavřených internetových sítí (HAMNET, RAYNET).

Vysíláme

Radioklub OK1KHL Holice, který byl pověřen účasti za ČRK v květnovém mezinárodním cvičení, v současné době buduje nové vysílací středisko na Kamenci u Holic. Radioklub realizuje tuto výstavbu za přispění ČRK a za pomoci dotací města a letos i krajského grantu. Přesto, že vysílací středisko je ještě stále ve výstavbě, je už možno z něj podobnou akci pro ČRK zajistit. Podobných radioklubů, které by se mohly zapojit do podobné akce při skutečné katastrofě, je v ČR více. Jsou technicky dostatečně vybaveny i náhradními napájecími zdroji (bateriemi a agregáty), takže mohou pracovat i při výpadku elektřiny. Mohly by v případě potřeby vytvořit velice silnou informační síť, která by se byla schopna aktivovat během velmi krátké doby. Důvodů, proč byl vybrán právě radioklub OK1KHL Holice pro reprezentaci ČRK je více. Jistě je to také tím, že je již 19 let pravidelným pořadatelem mezinárodních v Holicích, že svépomocně buduje nové vysílací středisko na Kamenci, nebo že pořádá každým rokem radioamatérský závod „Holický pohár“ apravidelně pořádá radioamatérskou školu.

Za holický radioklub tuto aktivitu za podpory dalších členů klubu zajišťoval Petr Boháček OK1BOA. Petr je v současné době nejaktivnější kontestový operátor radioklubu OK1KHL.

Na závěr je si však nutno postesknout, že naše příslušné orgány (po prvotním nadšení v roce 1997) nemají o trvalou spolupráci s radioamatéry zájem. Oni jsou profesionálové – my jen amatéři.

Miloš OK1MP
Sveta OK1VEY



Celý článek |     
 

Zpět (klikni)

  Počasí Holice

  Webkamera

Holice - Kamenec - JO80AC

  Sponzoring
Finanční podpora
Město Holice

Pardubický kraj


Materiální podpora

Materiální podpora

Materiální podpora


  test antispamu
email: moc.lhk1ko@akcitsap
email: past@ok1khl.com

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.