OK1KHL - Homepage OK1KHL - Homepage ČRK
 Dnešní datum: 29. 06. 2022  
"Holice 2022": 26.–27. 8.             
   
  Hlavní nabídka
Hlavní stránka
Fotografická galerie
Zajímavé odkazy
Ankety
Download
Zasílání novinek
Internetové fórum OK1KHL

Kontakty na OK1KHL

  Rubriky

  FotoGalerie
Škola 2005-2 - 2
Frekventanti z DDM Hradec Králové
zobrazení: 5307
známka: 0

Fridrichshafen

Zpět Friedrichshafen není jen setkání

Vydáno dne 16. 07. 2008 (5835 přečtení)

Friedrichshafen 2008 - HAM FEST Radioklub OK1KHL Holice zajišťuje každoročně již po 12 let na HAM FESTu ve Friedrichshafenu vybudování prezentačního stánku Českého radioklubu a v blízkém kempu „základnu“ s přípravou stravy a částečně i ubytováním. Jezdí se do FHN o den dříve, aby se stihl připravit jak stánek, tak aby zbyl čas seznámit se jak s městem veletrhů, tak s okolím.


A že je v městě i v okolí co prohlížet! Počínaje městem Konstanz na druhém břehu jezera a konče např. Rýnskými vodopády nedaleko švýcarského Schaffhausenu. Ve vlastním městě Friedrichshafenu přitahuje na prvním místě krásná nábřežní promenáda a hned po ní Zeppelinovo museum. To bylo nějaký čas zavřeno pro rekonstrukce a nové instalace expozic, ale po otevření se zaskvělo v plném lesku a hýří zajímavostmi – především z historie stavby a provozu vzducholodí.

Friedrichshafen 2008 - 5

Před několika lety Zeppelinova továrna obnovila stavbu vzducholodí, tentokrát plněných bezpečným, byť dražším heliem. Prý už nemohou shořet jako shořely ty historické. A protože je hangár vzducholodí hned za plotem kempigu, kde stojí po dobu setkání základna holického radioklubu, je možno poslouchat denně motory jedné ze vzducholodí, která hned za plotem vzlétá a přistává se zájemci o vyhlídkový let. Ten není nejlevnější – letos je cena nejkratšího letu 200,- € za osobu.

Friedrichshafen 2008 - 6

Každoročně tedy je připraven plán, kam se podívat. Letošní plán byl Überlingen a Birnau. První je historické město – bývalé centrum obchodu s obilím. Druhé jméno patří poutnímu kostelu na návrší nedaleko města tohoto jména. Ale nově upravené Zeppelinovo museum lákalo a tak se tým rozdělil na dvě skupiny. První se rozhodla pro návštěvu Zeppelinova muzea.

Friedrichshafen 2008 - 7

Druhá část týmu se pak rozhodla, že do Überlingen nepojede, ale že si prohlédne Meersburg. Město je velmi staré, vyvinulo se z rybářské vesnice na samém pobřeží, nad níž si postavili někdy v X. století hrad biskupové z Konstanz. Hrad je v soukromých rukách, což uvádí na svých informačních tabulích, a chlubí se tím, že je nejstarším trvale obydleným hradem Německa – že se v něm bydlí od X. století dodnes. Uvnitř jsou v několika desítkách místností expozice památek z různých dob. U hradu – nebo spíše nad ním leží vlastní město. Na náměstí stojí bývalý biskupský palác v barokním slohu, dnes museum. A uličky různě křivé jsou vedeny kolem domů nejrůznějších stylů, mezi nimiž nechybí ani známý styl hrázděného zdiva (dřevěná trámová konstrukce a zděná výplň).

Dnešní význam Meersburgu je dán existencí trajektového přístavu na převoz aut a autobusů do Konstanze, z níž je možné pokračovat dále do Švýcarska. Lodě jezdí po cca 20 minutách a ani se nezdržují s obracením – jsou zařízené pro obousměrnou plavbu.

Friedrichshafen 2008 - 8

Při výjezdu z Meersburgu jsme se špatně orientovali a obrátit se bylo možné na silnici pro motorová vozidla až za nějaký ten kilometr. A tak se před námi najednou otevřel pohled na mariánský kostel v Birnau, který jsme tedy navštívili. Jde o stavbu z XVIII. století ve stylu pozdního baroka. Zvenčí láká svým umístěním nad jezerem, uvnitř překvapí nádhernou sochařskou i malířskou výzdobou. Jde o velkou sálovou stavbu – v propagačních letácích je uvedeno, že jde o kostel pětilodní. S tím lze polemizovat, protože jde prostě o jeden sál, který není členěn na lodi nějakým sloupořadím. Historie kostela začíná ve XIII. století, kdy zde byla postavena jeho nejstarší verze. Stavebníky byli mniši cisterciáckého řádu z opatství Salem, kteří se o kostel starají dodnes. Kostel je volně přístupný, jen u vchodu jsou umístěny pokladničky s prosbou o příspěvek na údržbu a na chudé.

Friedrichshafen 2008 - 9

Mezi Birnau a Meersburgem leží rekreační středisko rekreace s rozsáhlou volně přístupnou pláží - Unteruhldingen. Na konci této pláže je postaveno několik kolových chýší tak, jak si odborníci představují chýše z mladší doby kamenné a z různých dalších epoch, jejichž pozůstatky zde byly v okolí nalezeny. Chýše jsou dnes spojené můstky a v nich je umístěno museum. Zajímavý je pohled na tato stará sídla, postavená v mělké vodě na kůlech nad hladinou.

Tolik z letošní vyjížďky do okolí Friedrichshafenu.

Friedrichshafen 2008 - 10

Milan Mazanec OK1UDN
Sveta Majce OK1VEY
7.7.2008Celý článek |     
 

Zpět (klikni)

  Počasí Holice

  Webkamera

Holice - Kamenec - JO80AC

  Sponzoring
Finanční podpora
Město Holice

Pardubický kraj


Materiální podpora

Materiální podpora

Materiální podpora


  test antispamu
email: moc.lhk1ko@akcitsap
email: past@ok1khl.com

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.