A že je v městě i v okolí co prohlížet! Počínaje městem Konstanz na druhém břehu jezera a konče např. Rýnskými vodopády nedaleko švýcarského Schaffhausenu. Ve vlastním městě Friedrichshafenu přitahuje na prvním místě krásná nábřežní promenáda a hned po ní Zeppelinovo museum. To bylo nějaký čas zavřeno pro rekonstrukce a nové instalace expozic, ale po otevření se zaskvělo v plném lesku a hýří zajímavostmi – především z historie stavby a provozu vzducholodí.
Před několika lety Zeppelinova továrna obnovila stavbu vzducholodí, tentokrát plněných bezpečným, byť dražším heliem. Prý už nemohou shořet jako shořely ty historické. A protože je hangár vzducholodí hned za plotem kempigu, kde stojí po dobu setkání základna holického radioklubu, je možno poslouchat denně motory jedné ze vzducholodí, která hned za plotem vzlétá a přistává se zájemci o vyhlídkový let. Ten není nejlevnější – letos je cena nejkratšího letu 200,- € za osobu.
Každoročně tedy je připraven plán, kam se podívat. Letošní plán byl Überlingen a Birnau. První je historické město – bývalé centrum obchodu s obilím. Druhé jméno patří poutnímu kostelu na návrší nedaleko města tohoto jména. Ale nově upravené Zeppelinovo museum lákalo a tak se tým rozdělil na dvě skupiny. První se rozhodla pro návštěvu Zeppelinova muzea.
Druhá část týmu se pak rozhodla, že do Überlingen nepojede, ale že si prohlédne Meersburg. Město je velmi staré, vyvinulo se z rybářské vesnice na samém pobřeží, nad níž si postavili někdy v X. století hrad biskupové z Konstanz. Hrad je v soukromých rukách, což uvádí na svých informačních tabulích, a chlubí se tím, že je nejstarším trvale obydleným hradem Německa – že se v něm bydlí od X. století dodnes. Uvnitř jsou v několika desítkách místností expozice památek z různých dob. U hradu – nebo spíše nad ním leží vlastní město. Na náměstí stojí bývalý biskupský palác v barokním slohu, dnes museum. A uličky různě křivé jsou vedeny kolem domů nejrůznějších stylů, mezi nimiž nechybí ani známý styl hrázděného zdiva (dřevěná trámová konstrukce a zděná výplň).
Dnešní význam Meersburgu je dán existencí trajektového přístavu na převoz aut a autobusů do Konstanze, z níž je možné pokračovat dále do Švýcarska. Lodě jezdí po cca 20 minutách a ani se nezdržují s obracením – jsou zařízené pro obousměrnou plavbu.
Při výjezdu z Meersburgu jsme se špatně orientovali a obrátit se bylo možné na silnici pro motorová vozidla až za nějaký ten kilometr. A tak se před námi najednou otevřel pohled na mariánský kostel v Birnau, který jsme tedy navštívili. Jde o stavbu z XVIII. století ve stylu pozdního baroka. Zvenčí láká svým umístěním nad jezerem, uvnitř překvapí nádhernou sochařskou i malířskou výzdobou. Jde o velkou sálovou stavbu – v propagačních letácích je uvedeno, že jde o kostel pětilodní. S tím lze polemizovat, protože jde prostě o jeden sál, který není členěn na lodi nějakým sloupořadím. Historie kostela začíná ve XIII. století, kdy zde byla postavena jeho nejstarší verze. Stavebníky byli mniši cisterciáckého řádu z opatství Salem, kteří se o kostel starají dodnes. Kostel je volně přístupný, jen u vchodu jsou umístěny pokladničky s prosbou o příspěvek na údržbu a na chudé.
Mezi Birnau a Meersburgem leží rekreační středisko rekreace s rozsáhlou volně přístupnou pláží - Unteruhldingen. Na konci této pláže je postaveno několik kolových chýší tak, jak si odborníci představují chýše z mladší doby kamenné a z různých dalších epoch, jejichž pozůstatky zde byly v okolí nalezeny. Chýše jsou dnes spojené můstky a v nich je umístěno museum. Zajímavý je pohled na tato stará sídla, postavená v mělké vodě na kůlech nad hladinou.
Tolik z letošní vyjížďky do okolí Friedrichshafenu.
Milan Mazanec OK1UDN
Sveta Majce OK1VEY
7.7.2008